چندگیاه موثربرای دفع استرس واضطراب

اضطراب و استرس طبق نظر کارشناسان حداقل ۷ سال از عمر آدم را بر باد می‌دهد و بقیه را به کامش تلخ می‌کند. اما گویی در دنیای امروز با این زندگی‌های پرتنش به خصوص در شهرهای بزرگ اضطراب و استرس جزو جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره است و باید به نوعی با آن کنار آمد. استرس یکی از بیماری‌های جدی زمانه ماست.

بعضی از انسانها جهت فرار از این واقعه تلخناک دست به چیزهایی پناه میبرند که سوای غیرشرعی بودن لطمه بسیار هولناکی هم بامرور زمان به روحیه خودشان می زنند واگر چندمدتی هم بهبود می یابند یقینا این بهبودی و آرامش موقتی بوده و یا مسکنی هست برای مخفی کردن دردشان وباید در ذهنمان باشد هرچیزی که آرامش بدهد و دردها را مخفی کند علاج حتمیه نیست چراکه متاسفانه الان بعضی ازجوانها به مواد مخدر روی اورده اند و وقتی سوال می کنیم در جواب می گویند برای تسکین یافتن دست به چنین کاری زده ایم واماغافل ازاینکه روی آوردند به چنین مسائل خطرناکی هم فرار از واقعیت بوده و هم چند صباحی با دادن آرامش وبیخیالی کذایی آینده خودشان را تباه ونابود می سازند.

خوشبختانه برای دفع استرس راههای زیادی وجود دارد مانند قرآن خواندن ، انس باخدا , توسل به اهل بیت علیهم السلام و……علاوه بر اینها یک روش کاملا طبیعی دیگری نیز وجود دارد که به کنترل احساسات منفی و اضطراب کمک می‌کند. وآن هم گیاهان می باشد که ان شاالله در آینده به خواص گیاهان زیاداشاره خواهیم کرد اما دراینجا چند گیاهی که برای دفع اضطراب و استرس بسیار مفید بوده از منابع طراز اول همچون قانون ابن سینا و آثار مرحوم دهدار و…. استخراج کردیم که خدمت دوستان ارائه می دهیم.

زالزالک

زالزالک خواص آرا مبخشی دارد. کپسول‌های این گیاه تپش قلب، حالت‌های عصبی، زودرنجی یا احساسات افراطی را کاهش داده و ضربان قلب را تنظیم می‌کند. تمام اینها هم باعث می‌شود که آرامش‌تان را بازیابید و اضطرابتان کمتر شود. در این صورت خواب راحتی هم تجربه می‌کنید.

اسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه ضد اضطراب است. این گیاه به راحتی می‌تواند اعصابتان را آرام و عضلاتتان را شل کند. می‌توانید روزانه دو تا سه فنجان دم کرده اسطوخودوس میل کنید. از این گیاه مفید برای رفع اختلالات خواب، سردرد و ناراحتی‌های عصبی نیز استفاده می‌شود. در واقع دم کرده این گیاه مانند یک مسکن عمل می‌کند که سیستم عصبی را آرام کرده و اختلالات خواب را رفع می‌کند. روغن یا افشره خوراکی اسطوخودوس نیز برای کاهش و درمان استرس و فشارهای روحی توصیه می‌شود. البته استفاده از افشره‌های خوراکی برای زنان باردار، شیرده و کودکان توصیه نمی‌شود.

گیاه جینسنگ

گیاه جینسنگ برای مقابله با استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن فوق‌العاده است. این گیاه به طور موثر با اضطراب مقابله کرده و خواب راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

بادرنجبویه

بادرنجبویه خواص آنتی اکسیدانی دارد و دم کرده آن نیز آرامش‌بخش است و با اضطراب مقابله می‌کند. به عقیده محققان این گیاه اختلالات عصبی مانند بی‌خوابی، نگرانی و آشفتگی را برطرف می‌کند. از روغن این گیاه نیز برای رفع تنش‌های عصبی استفاده می‌شود.

سنبل الطیب

سنبل الطیب یک درمانگر همه کاره است. دم کرده  آن آرامبخش اعصاب است، حالت‌های عصبی را کاهش داده و کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد. در واقع این گیاه خواب راحتی برای شما فراهم می‌کند بدون اینکه بعد از مصرف آن دچار خواب‌آلودگی شده باشید.

بابونه

بابونه هم یکی از آن گیاهان همه‌کاره هست. علاوه بر اثر مفیدی که روی پوست می‌گذارد آرامبخش، ضداسپاسم، ضد التهاب، ضدعفونی‌کننده، بادشکن و برطرف‌کننده جراحات می‌باشد. اگر دچار حالت‌های عصبی شده‌اید، مضطرب، نگران، آشفته و بی‌خواب هستید و سردردهای عصبی و میگرنی گرفته‌اید بابونه را دریابید. این گیاه به جذب مواد معدنی کمک زیادی می‌کند.

گیاه رازک

رازک قدمتی هزاران ساله دارد. این گیاه آرامبخش و خواب‌آور طبیعی است. ۱۵ گرم گیاه رازک را در یک لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت حدود ۱۰ دقیقه بجوشد. سپس بگذارید محلول به دست آمده خنک‌تر شود و سپس آن را صاف کنید. می‌توانید روزانه ۲ تا ۳ فنجان از این دم کرده میل کنید. مصرف این جوشانده برای درمان دلشوره، نگرانی و استرس بسیار مفید است.


پاسخ دهید

دیدگاه شما